Три з них розташовуватимуться у Василівці, Мелітополі та Бердянську, ще один — у промисловому Енергодарі

У Запорізькій області на виконання урядової постанови № 827 була розроблена Програма державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря. Вона передбачає комплекс заходів, який сприятиме моніторингу якості атмосферного повітря та покращенню екологічної ситуації в регіоні.

Як повідомив під час прес-конференції в.о. директора департаменту захисту довкілля Запорізької облради Сергій Карпій, на рівні області підготовлена програма моніторингу атмосферного повітря до 2027 року, яка зараз проходить погодження в Міністерстві захисту довкілля. Після цього вона буде затверджена на сесії обласної ради.

— Програма передбачає декілька заходів: розміщення стаціонарних постів моніторингу на території Запорізької області та використання мобільної лабораторії обласного центру контролю і профілактики захворювань Міністерства охорони здоров’я. Цього року на її фінансування були виділені кошти з обласного бюджету. Зараз йде обговорення фінансування на наступний рік. Є сподівання щодо співфінансування мобільної лабораторії з обласного та міського бюджетів, — зазначив Сергій Карпій.

Він нагадав, що у 2020 році на утримання мобільної лабораторії були виділені кошти як з державного бюджету, так і з місцевого. У 2021 році з обласного бюджету було виділено 700 тисяч гривень, а з міського — 500 тисяч гривень.

Разом з тим він зазначив, що більша частина вимірів робиться саме на території обласного центру. Однак й інші території області потребують моніторингу якості атмосферного повітря.

Депутат Запорізької обласної ради, голова комісії з питань екології, охорони надр та раціонального природокористування облради Ігор Чумаченко повідомив, що окрім виділення коштів на функціювання мобільної лабораторії, на території області пропонується створити стаціонарні пости спостереження на території області, дані з яких будуть в режимі онлайн транслюватися в геоінформаційній системі.

— Не секрет, що на сьогодні моніторингом займаються 11 міністерств та відомств. Щоб якось систематизувати підхід до екологічного моніторингу, імплементувати відповідно до європейського законодавства, ми прийняли рішення на засіданні сесії обласної ради виділити кошти на розробку обласної програми. У березні ми виділили 650 тисяч гривень на розробку програми екомоніторингу, прийняття якої регламентує постанова Кабміну №827, — повідомив депутат. — Програма, розрахована на п’ять років та передбачає фінансування обсягом 82 млн грн. Після погодження програми з Міндовкілля, вона буде ухвалена на сесії облради.
Головним напрямком програми стане встановлення стаціонарних постів спостережень у Бердянську, Мелітополі, Василівці та Енергодарі. Вони працюватимуть паралельно з мобільною еколабораторією. Це, за словами Ігоря Чумаченка, дозволить комплексно вирішувати проблему з атмосферним повітрям.

— Програма має бути системною, щоб дані екомоніторингу онлайн відображались в геоінформаційній системі. Таким чином населення зможе в онлайн-режимі бачити ситуацію, — пояснив депутат.

За словами в.о. директора департаменту захисту довкілля облради Сергія Карпія, на створення одного стаціонарного посту моніторингу необхідно близько 10 млн грн. Однак перед створенням необхідно за допомогою мобільної лабораторії зробити виміри, аби підтвердити результатами дослідження інформацію для прийняття подальших рішень.

За словами заступника генерального директора із впровадження системи управління якістю Запорізького обласного центру контролю та профілактики захворювань МОЗ Ольги Гаврікової, до цього часу лабораторія працювала переважно на території Запоріжжя та винятково за зверненнями громадян.

— Програма передбачає заходи, спрямовані на підтвердження територій, де забруднення атмосферного повітря є критичним. У постанові Кабміну чітко визначено «поріг небезпеки» — там, де рівень забруднення повітря є ризиковим для здоров’я людини, потребує підтвердження певними дослідженнями й вживання невідкладних заходів з боку місцевих органів управління якістю, — повідомила Ольга Гаврікова.

Такий системний аналіз допоможе визначити, які саме речовини, на яких конкретно територіях, у якій кількості забруднюють повітря. На основі цих даних можна буде зробити аналіз, які підприємства є забруднювачами з даних речовин. І лише після цього можна вирішувати, які заходи необхідно впроваджувати для зменшення забруднення атмосферного повітря. Відповідно до отриманих даних кожна громада за рахунок свого екофонду зможе впроваджувати точечні заходи для покращення навколишнього середовища на своїй території.

Читайте также: В Запорожье планируют уменьшить выбросы автомобильного транспорта — что для этого хотят сделать

Джерело: http://iz.com.ua